2009. december 13., vasárnap

Pánik-Skála .

Veszélyes, nem veszélyes? Mennyire veszélyes? Kicsit, nagyon? Mihez képest? Klasszikusok szerint a Vasedényhez képest, de sokan már azt sem tudják, mi volt a Vasedény. Hallom, hogy az új influenza veszélyes, máshonnan hallom, hogy az oltás az. Van már pandemiás szakértőnk, eddig járványügyi szakértőnk sem volt, pedig azt a szót legalább ismernénk.
Röpködnek a jelzők, hol irodalmiak, a fennebb stílnek megfelelők, hol alpáriak, semminek meg nem felelően.
Csakhogy mérnökembernek a szám szebben beszél. Szeretünk skálázni. Nem hangszeren – bár sokan azon is – de az adatokat rendszerezve, összehasonlítható módon vizsgálni mindenképpen. Szeretnénk mérhető adatokkal dolgozni, százalékokkal, arányokkal, nem pedig az értelmezhetetlen magában álló „gyors, veszélyes, súlyos stb” jelzőket találgatni.
Megítélni valamit a mérnök így tud.
Mint ahogyan az is csúsztatás számára, ha kimutatják egy-egy sajnálatosan elhunyt hazánkfiáról, hogy szervezetében ott volt az új kórokozó IS(!). Világért sem bagatellizálni akarok, de ha a korokozó jelenléte és az elhalálozás oka közti összefüggés bizonyítása nélkül akár a tömött fogakkal is rémisztgethetünk, hiszen az is volt szegényeknek.
Kérném tehát, hogy a fenyegetődzés helyett tessenek észérvekkel megtámogatni a mondanivalót. A számok ugyanis később is számok maradnak, abból lehet skálát építeni, skála alapján lehet mérni. Addig csak olyan szinten folyik a vita, hogy vajh a türkiz kék e vagy zöld.
A skála lehet utólagosan értékelt eredmények alapján kalibrált is mint pl a földrengéseké, de akkor is van már miről beszélni. Így csak nagyokat mondunk.
Ja, hogy mondjam meg milyen nagyokat?! Nagyon nagyokat…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése